
Amphenol Anytek
Product No:
OP0600000000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
10
0.43035
4.3035
25
0.3211
8.0275
50
0.28633
14.3165
100
0.28063
28.063
250
0.246962
61.7405
500
0.224523
112.2615
1000
0.202074
202.074
5000
0.151554
757.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Color | - |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | OP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 12A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 300 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.079" (2.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OP06 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |