
Texas Instruments
Product No:
OPA1642AID
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC AUDIO 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7265
2.7265
10
2.44815
24.4815
25
2.30964
57.741
100
1.96764
196.764
250
1.84756
461.89
500
1.616615
808.3075
1000
1.339481
1339.481
2500
1.247103
3117.7575
5000
1.200914
6004.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SoundPlus™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 20V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | Audio |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1.8mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | OPA1642 |
| Current - Input Bias | 2 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 36 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.5 V |