
Texas Instruments
Product No:
OPA1642AIDGKR
Manufacturer:
Package:
8-VSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC AUDIO 2 CIRCUIT 8VSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.9057
19.057
25
1.79816
44.954
100
1.532065
153.2065
250
1.438528
359.632
500
1.258712
629.356
1000
1.042929
1042.929
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SoundPlus™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 20V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | Audio |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1.8mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | OPA1642 |
| Current - Input Bias | 2 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Voltage - Input Offset | 1 mV |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Current - Output / Channel | 36 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.5 V |