
Texas Instruments
Product No:
OPA1662AID
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC AUDIO 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.356
2.356
10
2.1147
21.147
25
1.995
49.875
100
1.699835
169.9835
250
1.596114
399.0285
500
1.396595
698.2975
1000
1.157186
1157.186
2500
1.077376
2693.44
5000
1.037476
5187.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SoundPlus™ |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 17V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | Audio |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1.5mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | OPA1662 |
| Current - Input Bias | 600 nA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Gain Bandwidth Product | 22 MHz |
| Voltage - Input Offset | 500 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 3 V |