
Texas Instruments
Product No:
OPA172ID
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.128
2.128
10
1.9114
19.114
25
1.8031
45.0775
100
1.536245
153.6245
250
1.44248
360.62
500
1.26217
631.085
1000
1.045798
1045.798
2500
0.973674
2434.185
5000
0.937612
4688.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 10V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1.6mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | OPA172 |
| Current - Input Bias | 8 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Voltage - Input Offset | 200 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.5 V |