
Texas Instruments
Product No:
OPA2140AID
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC OPAMP JFET 2 CIRCUIT 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.372
7.372
10
6.6633
66.633
25
6.3536
158.84
100
5.51684
551.684
250
5.26889
1317.2225
500
4.803998
2401.999
1000
4.184132
4184.132
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Slew Rate | 20V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | J-FET |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 1.8mA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | OPA2140 |
| Current - Input Bias | 0.5 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Voltage - Input Offset | 30 µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Output / Channel | 36 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 36 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 4.5 V |