OPA4243EA/250
Texas Instruments
Product No:
OPA4243EA/250
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
14-TSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series microPOWER™
Package Bulk
Slew Rate 0.1V/µs
Output Type -
Mounting Type Surface Mount
Amplifier Type General Purpose
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Current - Supply 45µA (x4 Channels)
Number of Circuits 4
Current - Input Bias 10 nA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Gain Bandwidth Product 430 kHz
Voltage - Input Offset 2 mV
Supplier Device Package 14-TSSOP
Current - Output / Channel 25 mA
Voltage - Supply Span (Max) 36 V
Voltage - Supply Span (Min) 2.2 V