
Texas Instruments
Product No:
OPA4990IRUCR
Manufacturer:
Package:
14-QFN (2x2)
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.603
2.603
10
2.33795
23.3795
25
2.20552
55.138
100
1.87929
187.929
250
1.764568
441.142
500
1.543997
771.9985
1000
1.279308
1279.308
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 4.5V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 14-XFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 120µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | OPA4990 |
| Current - Input Bias | 10 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 1.1 MHz |
| Voltage - Input Offset | 300 µV |
| Supplier Device Package | 14-QFN (2x2) |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 40 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |