
Texas Instruments
Product No:
OPA4990SIRTER
Manufacturer:
Package:
16-WQFN (3x3)
Batch:
-
Description:
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 16WQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.774
2.774
10
2.4947
24.947
25
2.35372
58.843
100
2.005545
200.5545
250
1.883128
470.782
500
1.647737
823.8685
1000
1.365264
1365.264
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Slew Rate | 4.5V/µs |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Supply | 120µA (x2 Channels) |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | OPA4990 |
| Current - Input Bias | 10 pA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Gain Bandwidth Product | 1.1 MHz |
| Voltage - Input Offset | 300 µV |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Current - Output / Channel | 80 mA |
| Voltage - Supply Span (Max) | 40 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 2.7 V |