
Amphenol Anytek
Product No:
OQ0332510000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.57
0.57
10
0.31255
3.1255
25
0.23332
5.833
50
0.20805
10.4025
100
0.20387
20.387
250
0.179436
44.859
500
0.163115
81.5575
1000
0.146804
146.804
5000
0.110105
550.525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | 06-381 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.283" (7.19mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OQ03 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |