
Amphenol Anytek
Product No:
OQ0353510000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6745
0.6745
10
0.37145
3.7145
25
0.27702
6.9255
50
0.24719
12.3595
100
0.24225
24.225
250
0.213218
53.3045
500
0.193819
96.9095
1000
0.174439
174.439
5000
0.130824
654.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | 06-508 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 12 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OQ03 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 3 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |