
Amphenol Anytek
Product No:
OQ0453500000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.46265
4.6265
25
0.3458
8.645
50
0.30837
15.4185
100
0.30229
30.229
250
0.265962
66.4905
500
0.241794
120.897
1000
0.217616
217.616
5000
0.16321
816.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | 06-508 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 12 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OQ04 |
| Contact Tail Length | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |