
Amphenol Anytek
Product No:
OQ0571500000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.45505
4.5505
25
0.3895
9.7375
50
0.34998
17.499
100
0.34276
34.276
250
0.291688
72.922
500
0.277096
138.548
1000
0.247931
247.931
5000
0.193971
969.855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | OQ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OQ05 |
| Contact Tail Length | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |