
Amphenol Anytek
Product No:
OQ0615510000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
0.84075
8.4075
25
0.78356
19.589
50
0.71117
35.5585
100
0.70813
70.813
250
0.597968
149.492
500
0.566485
283.2425
1000
0.503548
503.548
5000
0.409127
2045.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | 06-350 |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.283" (7.19mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OQ06 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |