
Amphenol Anytek
Product No:
OQ063H01000AG
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
OQ-3.81-6P BLACK TERMINAL BRIGHT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.273
1.273
10
0.89395
8.9395
25
0.83372
20.843
50
0.75677
37.8385
100
0.753445
75.3445
250
0.636234
159.0585
500
0.602756
301.378
1000
0.535781
535.781
5000
0.435328
2176.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | OQ |
| Package | Bulk |
| Features | Mating and Mounting Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.283" (7.19mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OQ06 |
| Contact Tail Length | 0.102" (2.60mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -45°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |