OQ0871800300G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ0871800300G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Gray
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series OQ
Package Bulk
Features Locking Ramp
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number OQ08
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C