OQ0875000000G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ0875000000G
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM
Color Black
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series OQ
Package Bulk
Features Mating Flange
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number OQ08
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C