
Amphenol Anytek
Product No:
OQ1232500000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
0.8379
8.379
25
0.78128
19.532
50
0.70908
35.454
100
0.705945
70.5945
250
0.596144
149.036
500
0.564756
282.378
1000
0.502008
502.008
5000
0.407882
2039.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | 06-381 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Thermoplastic Resin |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.362" (9.20mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OQ12 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |