OQ1354510300G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ1354510300G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 13POS 5.08MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series OQ
Package Bulk
Features Locking Ramp
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number OQ13
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 13
Positions Per Level 13
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C