OQ14A5010000G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ14A5010000G
Description:
TERM BLOCK HDR 14POS 90DEG 7.5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Black
Pitch 0.295" (7.50mm)
Series OQ
Package Bulk
Features Mating Flange
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number OQ14
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 14
Positions Per Level 14
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C