OQ14B1000000G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ14B1000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 2.5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Black
Pitch 0.098" (2.50mm)
Series OQ
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 4 A
Voltage - UL 150 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.398" (10.11mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number OQ14
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 14
Positions Per Level 14
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C