OQ1712510300G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ1712510300G
Description:
TERM BLOCK HDR 17POS 90DEG 3.5MM
Color Green
Pitch 0.138" (3.50mm)
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.283" (7.19mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number OQ17
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 17
Positions Per Level 17
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C