OQ1835000000G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ1835000000G
Description:
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.81MM
Color Black
Pitch 0.150" (3.81mm)
Series OQ
Package Bulk
Features Mating Flange
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.362" (9.20mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number OQ18
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Number of Positions 18
Positions Per Level 18
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C