OQ1853000000G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ1853000000G
Description:
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Color Black
Pitch 0.200" (5.08mm)
Series OQ
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number OQ18
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Number of Positions 18
Positions Per Level 18
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C