OQ1971510300G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ1971510300G
Description:
TERM BLOCK HDR 19POS 90DEG 5MM
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation 90°, Right Angle
Ingress Protection -
Base Product Number OQ19
Contact Tail Length -
Number of Positions 19
Positions Per Level 19
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C