OQ1971800000G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ1971800000G
Description:
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM
Color Gray
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series OQ
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number OQ19
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Number of Positions 19
Positions Per Level 19
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C