OQ2075000000G
Amphenol Anytek
Product No:
OQ2075000000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Color Black
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series OQ
Package Bulk
Features Mating Flange
Screw Size -
Current - UL 20 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.472" (12.00mm)
Termination Style Solder
Wire Strip Length -
Header Orientation Vertical
Ingress Protection -
Base Product Number OQ20
Contact Tail Length 0.157" (4.00mm)
Number of Positions 20
Positions Per Level 20
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C