
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTNR061200
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
3.5MM 2 PC TERM BLOCK HEADER VER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.173
3.173
10
2.41775
24.1775
25
2.26404
56.601
50
2.01267
100.6335
100
1.968875
196.8875
250
1.815754
453.9385
500
1.640745
820.3725
1000
1.454792
1454.792
5000
1.367288
6836.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | OSTNR |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.457" (11.60mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTNR06 |
| Contact Tail Length | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 3 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |