
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTNR141201
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
3.5MM 2 PC TERM BLOCK HEADER R/A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.593
6.593
10
5.0255
50.255
25
4.70706
117.6765
50
4.18418
209.209
100
4.093265
409.3265
250
3.774882
943.7205
500
3.411032
1705.516
1000
3.024439
3024.439
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | OSTNR |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.425" (10.80mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTNR14 |
| Contact Tail Length | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 14 |
| Positions Per Level | 7 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |