
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTNR181101
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
3.5MM TERM BLOCK HEADER W/ FLANG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.859
6.859
10
5.4093
54.093
25
5.1452
128.63
50
4.67039
233.5195
100
4.48571
448.571
250
3.957928
989.482
500
3.694075
1847.0375
1000
3.430212
3430.212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | OSTNR |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Levels | 2 |
| Insulation Height | 0.425" (10.80mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTNR18 |
| Contact Tail Length | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 18 |
| Positions Per Level | 9 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |