
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTOP020000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.19095
1.9095
25
0.1349
3.3725
50
0.11476
5.738
100
0.110865
11.0865
250
0.093708
23.427
500
0.08664
43.32
1000
0.07657
76.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Unshrouded |
| Color | - |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | OSTOP |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Brass |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.138" (3.50mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTOP02 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |