
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTOQ065451
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.6555
6.555
25
0.56088
14.022
50
0.50426
25.213
100
0.49381
49.381
250
0.42028
105.07
500
0.399247
199.6235
1000
0.357219
357.219
5000
0.279471
1397.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | OSTOQ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.157" (4.00mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTOQ06 |
| Contact Tail Length | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |