
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTOQ123250
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6625
1.6625
10
1.2578
12.578
25
1.16584
29.146
50
1.04842
52.421
100
1.022865
102.2865
250
0.894976
223.744
500
0.818254
409.127
1000
0.741551
741.551
5000
0.652052
3260.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | - |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | OSTOQ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Solder |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.138" (3.50mm) |
| Termination Style | - |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTOQ12 |
| Contact Tail Length | 0.138" (3.50mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |