
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTTC070162
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 7POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5675
1.5675
10
1.102
11.02
25
1.02752
25.688
50
0.93252
46.626
100
0.92834
92.834
250
0.783902
195.9755
500
0.742653
371.3265
1000
0.660136
660.136
5000
0.53636
2681.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Blue |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | OSTTC |
| Current | 15 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Screw Thread | M2.6 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.3 Nm (2.6 Lb-In) |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | OSTTC07 |
| Positions Per Level | 7 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated |
| Contact Material - Plating | Tin Plated |