
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTTE040161
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 4POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.68115
6.8115
25
0.63536
15.884
50
0.57684
28.842
100
0.574275
57.4275
250
0.484918
121.2295
500
0.459401
229.7005
1000
0.408367
408.367
5000
0.331797
1658.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Blue |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | OSTTE |
| Current | 10 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 125 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 16-26 AWG |
| Screw Thread | M2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | OSTTE04 |
| Positions Per Level | 4 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |