
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTTE050104
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 5POS SIDE ENT 3.5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.66595
6.6595
25
0.6213
15.5325
50
0.56373
28.1865
100
0.56126
56.126
250
0.474012
118.503
500
0.449046
224.523
1000
0.399152
399.152
5000
0.324311
1621.555
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Black |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | OSTTE |
| Current | 10 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 125 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 16-26 AWG |
| Screw Thread | M2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | OSTTE05 |
| Positions Per Level | 5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Clamp Material - Plating | Steel, Stainless |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated |
| Contact Material - Plating | Tin Plated |