
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTTJ0811530
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5055
3.5055
10
2.6695
26.695
25
2.5004
62.51
50
2.22281
111.1405
100
2.174455
217.4455
250
2.005298
501.3245
500
1.812011
906.0055
1000
1.60665
1606.65
5000
1.510016
7550.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | - |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | OSTTJ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.28 Nm (2.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Brass |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTTJ08 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |