
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTTJ095153
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8095
3.8095
10
2.9032
29.032
25
2.7189
67.9725
50
2.41699
120.8495
100
2.36436
236.436
250
2.180516
545.129
500
1.970338
985.169
1000
1.747031
1747.031
5000
1.641942
8209.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | OSTTJ |
| Package | Bulk |
| Features | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 300 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.56 Nm (5.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Brass |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 7-8mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTTJ09 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 9 |
| Positions Per Level | 9 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.34-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |