
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTTJ1211530
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2535
5.2535
10
4.0052
40.052
25
3.75174
93.7935
50
3.33507
166.7535
100
3.26249
326.249
250
3.008726
752.1815
500
2.718748
1359.374
1000
2.410616
2410.616
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | - |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | OSTTJ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.28 Nm (2.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Brass |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTTJ12 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |