
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTTS06515B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.002
3.002
10
2.2705
22.705
25
2.10444
52.611
50
1.89221
94.6105
100
1.84604
184.604
250
1.615304
403.826
500
1.47687
738.435
1000
1.338408
1338.408
5000
1.176879
5884.395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | OSTTS |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Brass |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screw |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTTS06 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.34-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |