
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTVI064152
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 6POS SIDE ENT 7.5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7075
2.7075
10
2.05105
20.5105
25
1.90114
47.5285
50
1.70924
85.462
100
1.66763
166.763
250
1.459162
364.7905
500
1.334085
667.0425
1000
1.209018
1209.018
5000
1.063098
5315.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Green |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Series | OSTVI |
| Current | 16 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 12-28 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Base Product Number | OSTVI06 |
| Positions Per Level | 6 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Brass |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated |
| Contact Material - Plating | Brass |