
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTVM023552
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4725
1.4725
10
1.03455
10.3455
25
0.9652
24.13
50
0.87609
43.8045
100
0.872195
87.2195
250
0.736516
184.129
500
0.697756
348.878
1000
0.620217
620.217
5000
0.503928
2519.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | OSTVM |
| Package | Bulk |
| Features | Mating Flange |
| Screw Size | M2 |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2 Nm (1.7 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Steel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.488" (12.40mm) |
| Termination Style | Screw - Pressure Clip |
| Wire Strip Length | 6-7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | OSTVM02 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |