
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTYK41204030
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.325"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7005
1.7005
10
1.2844
12.844
25
1.19016
29.754
50
1.07008
53.504
100
1.043955
104.3955
250
0.913444
228.361
500
0.835145
417.5725
1000
0.756856
756.856
5000
0.665513
3327.565
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Black |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Series | OSTYK41 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | OSTYK41 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Number of Wire Entries | 4 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |