
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTYK44102030
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
0.73055
7.3055
25
0.6251
15.6275
50
0.56183
28.0915
100
0.550145
55.0145
250
0.468236
117.059
500
0.444828
222.414
1000
0.398002
398.002
5000
0.311382
1556.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Black |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |
| Series | OSTYK44 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | OSTYK44 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Number of Wire Entries | 2 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |