
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTYK44108030
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.374"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.04
3.04
10
2.3009
23.009
25
2.13294
53.3235
50
1.91786
95.893
100
1.871025
187.1025
250
1.637154
409.2885
500
1.49682
748.41
1000
1.356496
1356.496
5000
1.192782
5963.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Black |
| Pitch | 0.374" (9.50mm) |
| Series | OSTYK44 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 8 |
| Base Product Number | OSTYK44 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Number of Wire Entries | 8 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |