
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTYK55102030
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.433"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2825
1.2825
10
0.90155
9.0155
25
0.84094
21.0235
50
0.76323
38.1615
100
0.759905
75.9905
250
0.641706
160.4265
500
0.607943
303.9715
1000
0.540388
540.388
5000
0.439071
2195.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | On Shore Technology Inc. |
| Color | Black |
| Pitch | 0.433" (11.00mm) |
| Series | OSTYK55 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | OSTYK55 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 30A |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Number of Wire Entries | 2 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |