
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
OZ-SH-112D,294
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.933
3.933
10
3.6879
36.879
25
3.27788
81.947
50
3.11391
155.6955
100
2.950035
295.0035
250
2.622228
655.557
500
2.458334
1229.167
1000
2.29445
2294.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Series | OZ, OEG |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 60 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 8 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Obsolete |
| Coil Insulation | Class A |
| Coil Resistance | 200 Ohms |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 240VAC, 24VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | OZ-SH |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 0.6 VDC |
| Operating Temperature | -30°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |