P-1.5KE51A
Littelfuse Inc.
Product No:
P-1.5KE51A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-201
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO201
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series 1.5KE
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 70.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.7A