P-15KP66CA
Littelfuse Inc.
Product No:
P-15KP66CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 66VWM 35VC P600
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series 15KP
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case P600, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 144000W (144kW)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package P600
Voltage - Breakdown (Min) 73.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 66V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1500A (1.5kA) (8/20µs)