P0402Y5111BNT
Vishay Sfernice
Product No:
P0402Y5111BNT
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
P 0402 Y 5111 B N TR
User Guide
Mfr Vishay Sfernice
Series P
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance ±0.1%
Resistance 5.11 kOhms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±10ppm/°C